Skontaktuj się

Czy do wyceny przedsiębiorstwa potrzebny jest biegły rewident?

Marcin Bartyński            19 marca 2015            4 komentarze

Czasami przeglądam branżowe fora internetowe. Zaglądają tam przedsiębiorcy, którzy mają dosyć jednoosobowej działalności gospodarczej i z różnych przyczyn chcieliby podjąć działalność w formie spółki z o. o. Część z nich jest za przekształceniem w spółkę z o. o. A część – pomimo że majątek spółki ma być budowany na majątku jdg – chce zerwać ciągłość pomiędzy jdg a nową spółką.

O tym, jakie są plusy i minusy każdej z tych opcji, sygnalizowałem w poprzednim wpisie: Dwa sposoby przekształcenia.

Ci, którzy wybierają ten drugi wariant, zdają sobie sprawę z tego, że mogą pokryć wkłady w nowej spółce ich dotychczasowym przedsiębiorstwem. Zdają sobie sprawę również z tego, że w umowie spółki muszą określić wartość tego przedsiębiorstwa. Jednakże jak określić tę wartość? Czy można to zrobić samodzielnie? Czy potrzebna jest do tego wiedza specjalistyczna? W związku z tym owi przedsiębiorcy na forach internetowych zadają pytanie:

Czy do wyceny składników majątku niezbędny jest biegły rewident?

Najczęściej padającą odpowiedzią jest:

Nie trzeba biegłego do wyceny.

W zasadzie jest to prawidłowa odpowiedź. Rzeczywiście, nie ma obowiązku poddania przedsiębiorstwa wycenie rewidenta.

Musisz jednak wiedzieć o konsekwencjach, jakie mogą Cię czekać, jeżeli błędnie obliczysz wartość przedsiębiorstwa.

Załóżmy, że planujesz wnieść do spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jego rzeczywista wartość wynosi 250 000 zł. Ty natomiast w umowie spółki wskazujesz 400 000 zł. W takim wypadku spółka może zwrócić się do Ciebie o wyrównanie brakującej wartości wkładu.

Jeżeli planujesz pokrycie wkładu przedsiębiorstwem, rozważ, czy nie zatrudnić do jego wyceny rewidenta.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Hubert Luty 17, 2016 o 12:36

Wycena spółki czy przedsiębiorstwa to tylko pozornie prosta sprawa. Ja bym osobiście bał się robić to na własną rękę. Nie bez powodu istnieje wiele firm profesjonalnie zajmujących się tą tematyką 🙂

Odpowiedz

Kamill Styczeń 30, 2017 o 19:52

Przygotowanie wyceny przedsiębiorstwa, czy też jego zorganizowanej części nie jest łatwe, ale wcale nie oznacza to, że nawet nie mając wielkiego doświadczenia, nie można zrobić tego samemu. Dostępność \”kalkulatorów\” online i systemów działających jak przysłowiowy księgowy jest dość szeroka. Można wybrać narzędzie, które krok po kroku poprowadzi nas do przygotowania jakościowo bardzo dobrego wyliczenia przy zachowaniu profesjonalizmu. Warto przemyśleć.

Odpowiedz

Marek Znajdek Marzec 1, 2017 o 04:30

Witam, a co Pan sadzi o gotowych spolkach do kupienia?

Odpowiedz

Marcin Bartyński Marzec 1, 2017 o 18:34

To jest jak kupowanie kota w worku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: