Czy akt założycielski może różnić się od projektu aktu założycielskiego?

Marcin Bartyński            15 lutego 2018            Komentarze (0)

Przygotowałeś projekt aktu założycielskiego, załączyłeś go do planu przekształcenia. Biegły sporządził opinię i teraz nadszedł czas na złożenie oświadczenia o przekształceniu i sporządzenie aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego.

Chcesz jednak do ostatecznej wersji aktu dodać PKD lub zmienić zasady reprezentacji spółki.

Niekiedy spotykam się wśród niektórych prawników z silnym oporem przed wprowadzaniem do aktu założycielskiego jakichkolwiek zmian w stosunku do jego projektu załączonego do planu przekształcenia.

Czy słusznie?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. W projekcie aktu założycielskiego zapisałeś, że nazwa spółki brzmi XYZA sp. z o. o. W chwili sporządzania projektu sprawdzałeś – nazwa nie była zajęta. Jednak po sporządzeniu planu przekształcenia okazało się, że została zarejestrowana inna spółka pod tą nazwą. Jeżeli w ostatecznej wersji aktu notarialnego nie dokonasz zmian w stosunku do projektu, sąd może odmówić rejestracji spółki.

Inna sytuacja. W planie przekształcenia przyjąłeś, że suma bilansowa wynosi 50 tys. zł, co dało podstawę do określenia w akcie założycielskim kapitału zakładowego w wysokości 50 tys. zł. Jednakże biegły rewident w swojej opinii wskazał, że suma bilansowa powinna wynieść 35 tys. zł, a co za tym idzie – kapitał zakładowy w projekcie został określony błędnie. Jeżeli nie dostosujesz ostatecznej wersji aktu założycielskiego do opinii biegłego, sąd odmówi rejestracji spółki.

Moim zdaniem czasami zmiany są koniecznością.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: