Skontaktuj się

Czy akt założycielski może różnić się od projektu aktu założycielskiego?

Marcin Bartyński            15 lutego 2018            Komentarze (0)

Przygotowałeś projekt aktu założycielskiego, załączyłeś go do planu przekształcenia. Biegły sporządził opinię i teraz nadszedł czas na złożenie oświadczenia o przekształceniu i sporządzenie aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego.

Chcesz jednak do ostatecznej wersji aktu dodać PKD lub zmienić zasady reprezentacji spółki.

Niekiedy spotykam się wśród niektórych prawników z silnym oporem przed wprowadzaniem do aktu założycielskiego jakichkolwiek zmian w stosunku do jego projektu załączonego do planu przekształcenia.

Czy słusznie?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. W projekcie aktu założycielskiego zapisałeś, że nazwa spółki brzmi XYZA sp. z o. o. W chwili sporządzania projektu sprawdzałeś – nazwa nie była zajęta. Jednak po sporządzeniu planu przekształcenia okazało się, że została zarejestrowana inna spółka pod tą nazwą. Jeżeli w ostatecznej wersji aktu notarialnego nie dokonasz zmian w stosunku do projektu, sąd może odmówić rejestracji spółki.

Inna sytuacja. W planie przekształcenia przyjąłeś, że suma bilansowa wynosi 50 tys. zł, co dało podstawę do określenia w akcie założycielskim kapitału zakładowego w wysokości 50 tys. zł. Jednakże biegły rewident w swojej opinii wskazał, że suma bilansowa powinna wynieść 35 tys. zł, a co za tym idzie – kapitał zakładowy w projekcie został określony błędnie. Jeżeli nie dostosujesz ostatecznej wersji aktu założycielskiego do opinii biegłego, sąd odmówi rejestracji spółki.

Moim zdaniem czasami zmiany są koniecznością.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: