Skontaktuj się

Jak sprzedać/kupić firmę?

Marcin Bartyński07 października 2015Komentarze (0)

W zasadzie powyższe pytanie powinno brzmieć nie: „Jak sprzedać/kupić firmę?”, tylko „Jak sprzedać/kupić przedsiębiorstwo?”.

Takim najprostszym sposobem jest po prostu zawarcie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa. Taka umowa przenosi wszystkie składniki przedsiębiorstwa na nabywcę.

Tylko że nie przenosi na nabywcę klientów sprzedawcy. Dotychczasowy przedsiębiorca po zawarciu umowy sprzedaży nadal będzie zobowiązany do świadczenia usług na rzecz swoich byłych klientów – chyba że wyrażą oni zgodę na przejście do nowego przedsiębiorcy. Jeżeli masz kilku klientów, to uzyskanie takiej zgody nie powinno być problemem, ale jeżeli tych klientów jest kilkuset, to trzeba się nabiegać.

Taka umowa sprzedaży przedsiębiorstwa nie przenosi na nabywcę decyzji administracyjnych (zezwoleń, koncesji). Jeżeli kupujesz restaurację, to nie przejdzie na Ciebie zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Na nabywcę przedsiębiorstwa transportowego nie przechodzi licencja. Nabywca apteki nie będzie mógł działać na podstawie zezwolenia sprzedawcy.

Sądy administracyjne wielokrotnie wypowiadały się na ten temat: „Licencja, zezwolenie jest instytucją prawa administracyjnego, a nie cywilnego, dlatego też do dysponowania nim jest władny wydający je organ administracji publicznej, a nie podmiot gospodarczy, który je uzyskał” (wyrok WSA w Warszawie, VI Sa/Wa 1912/08).

A zatem nabywca przedsiębiorstwa będzie musiał postarać się o nowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu, licencję transportową itd.

Jest jednak inny sposób sprzedaży przedsiębiorstwa – taki, który pozwala uniknąć tych wszystkich niedogodności. Po zastosowaniu tego sposobu nabywca przedsiębiorstwa nie będzie musiał biegać po klientach z prośbą o podpisanie aneksu do umowy ani po urzędach z wnioskiem o wydanie nowej koncesji.

Jaki to sposób?

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. 🙂

Całą procedurę sprzedaży przedsiębiorstwa (wraz ze wszystkimi klientami i koncesjami) można przeprowadzić w sposób następujący:

  1. sprzedawca-przedsiębiorca przekształca się w spółkę z o. o. Dzięki temu wszystkie umowy i prawie wszystkie koncesje, zezwolenia przechodzą automatycznie na spółkę (prawie wszystkie – o szczegółach przeczytasz tutaj). Sam przedsiębiorca w dniu przekształcenia staje się jedynym wspólnikiem spółki.
  2. po przekształceniu ów właściciel spółki sprzedaje udziały w spółce nabywcy tejże spółki. Nabywca ma spółkę, a spółka ma koncesje.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 490 321e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: